«الحسین(ع) سفینة النجاة»

سنت پیاده‌روی در طول تاریخ به گونه‌های گوناگون وجود داشته، اما سنت پیاده‌روی اربعین که قرن‌ها و به درازای شهادت امام حسین(ع) در صحرای کربلا باز می‌گردد، گونه‌ی دیگری داشته است. در این راهپیمایی عظیم که عاشقان امامت و ولایت هم‌چون رودخانه‌های جاری و گسترده از هر سوی جهان به سوی سرزمین عشق و حماسه، یعنی کربلا به راه افتاده و در عراق و به ویژه در مسیر از حرم تا حرم، یعنی از سرزمین به خاک خفته‌ی پیکر مولی‌الموحدین امیرالمؤمنین(ع)، نجف اشرف به سوی سرزمین عشق و حماسه و خون‌افشانی سالار شهیدان و یاران باوفایش یعنی کربلا به دریایی خروشان از انسان‌های عاشق که به سوی معشوق گام برمی‌دارند، تغییر می‌یابد.
در این هنگام است که دیگر کربلا یک صحرا، یک میعادگاه و یک شهر نیست؛ بلکه اقیانوسی از عاشقان حسینی و آزادگی از هر دین و مذهب الهی است. اقیانوسی که هر کس در آن گام نهد خود و تمام وابستگی‌های دنیایی را از یاد برده و تنها عشق معشوق در او متبلور شده و به جوش و خروش می‌آید. اما این رسم دیرین امسال به دلیل شیوع کرونا و با هدف جلوگیری از گسترش این ویروس، در ایران و عراق لغو گردیده و بر همین اساس، خواندن زیارت اربعین و برگزاری مراسم مذهبی و فرهنگی به شکل مجازی، جایگزین راهپیمایی اربعین خواهد شد.
این مراسم و آیین‌های فرهنگی و مذهبی که با شعار «حسین(ع) سفینه نجات»، نام‌گذاری گردیده است در ایران و سایر کشورها به شکل مجازی برگزار می‌شود.
در همین رابطه، 70 نهاد مردمی، دولتی و انقلابی در اجرای این برنامه‌ها مشارکت خواهند داشت و برگزاری آیین‌های اربعین نیز در منازل با شعار «هر خانه یک حسینیه است»، با حضور روحانیون و ذاکرین و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام خواهد شد و در روز 19 ماه صفر نیز براساس برنامه‌ی زمان‌بندی شده، زیارت اربعین در همه‌ی نهادها و دستگاه‌ها برگزار می‌شود.
به همین منظور و به جهت هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این آیین ملکوتی؛ شورای فرهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) بر آن شد تا با انتشار مطالب ویژه‌ی اربعین و زیارت اربعین، قدمی کوچک در این راه پرخیر و برکت بردارد.

التمـاس دعا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت، به دبیرخانه‌ی شورای فرهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تعلق دارد. | طراحی توسط شرکت طوسی