سازمان نیروی مقاومت بسیج

سازمان‌دهی نیروی مقاومت بسیج

هفته بسیج، بزرگ‌داشت جان فشانی‌هایی است که برای سربلندی این سرزمین صورت گرفته است. گمان غلطی است اگر بسیج را حاصل جنگ تحمیلی یا انقلاب اسلامی بدانیم. بسیج، فهم درست اتحاد، اراده و اخلاص مسلمانان است که با ظهور اسلام تولد یافته و در ملت‌های مسلمان رشد کرده است. هوشمندی حضرت امام خمینی رحمه الله و عدالت خواهی میلیون‌ها انسان با ایمان، تنها، تبلور دوباره‌ی بسیج، در عصر حاضر بود.

بسیج برای انسجام خویش تدابیری را دستور کار خود قرار داد که در ادامه اشاره می‌شود:

سازمان بسيج

سازمان بسيج یکی از نیروهای پنج‌گانه‌ی سپاه پاسداران به شمار می‌رود که گردآوری، مدیریت و سازماندهی نیروهای داوطلب مردمی را، در راستای اهداف سازمانی، بر عهده دارد. این نیرو که با نام‌های سازمان بَسیج مستضعفین یا نیروی مقاومت بسیج هم شناخته می‌شود در ۵ آذر ۱۳۵۸ به فرمان روح الله خمینی(ره)  تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ قانوناً رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ملحق شد.

به اعضای این سازمان بسیجی می‌گویند و طبق ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه، بسیجی به فردی اطلاق می‌شود که داوطلبانه جهت تحقق ارتش ۲۰ میلیونی تحت پوشش سپاه در می‌آید. به موجب همین ماده‌ی قانونی بسیجیان به سه دسته «بسیج عادی»، «بسیج فعال» و «بسیج ویژه» یا «پاسداران افتخاری» تقسیم می‌شوند. در جنگ ایران و عراق بسیجیان بیشتر اعزام به صورت داوطلبانه و سازماندهی شده به جبهه‌ها داشتند.

تشکل‌های سازمان بسیج مستضعفین
– بسیج دانش آموزی
– بسیج دانشجویی
– بسیج جامعه پزشکی
– بسیج جامعه مهندسین
– بسیج اساتید
– بسیج خواهران
– بسیج ادارات

بسیجیان به سه دسته بسیج عادی، فعال و ویژه تقسیم می‌شوند:

عضویت‌های بسیج به چند گروه تقسیم می‌شوند که عبارتند از:
به اعضای بسیج که درسطح مدارس راهنمایی ایران تحصیل می‌کنند پویندگان و به اعضای در سطح دبیرستان پیشگامان گفته می‌شود. عضویت‌های بسیج به گروه‌های زیر تقسیم می‌گردد:
بسیجی عادی:  عموم اقشار معتقد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هستند که پس از گذراندن دوره‌ی آموزش عمومی به عضویت بسیج درآمده و سازماندهی می‌گردند.

 بسیجی فعال: آن دسته از بسیجیان عادی داوطلب هستند که واجد شرایط لازم بوده و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی سازمان دهی شده و با سپاه همکاری می‌کنند.

 بسیجیان ویژه : این گروه که به پاسدار افتخاری هم شناخته می‌شوند افرادی هستند که صلاحیت‌های یک پاسدار را دارا می‌باشند و پس از گذراندن آموزش‌های لازم در این زمینه سازماندهی می‌گردند.

بسیجیان کادر: که بسیجیان فعال پس از گذراندن دوره‌های خاص به این سطح از عضویت می‌رسند.

اهداف بسیج مستضعفین
اهداف بسیج مستضعفین به شرح زیر است:
– تحقق فرمایش روح الله خمینی(ره) مبنی بر تشکیل هسته‌های مقاومت
– ایجاد توانایی‌ها و آمادگی‌های لازم دفاعی در آحاد مردم در دفاع از کشور
– ایجاد توانایی‌های لازم رزمی در نیروهایی که توانایی شرکت در عملیات‌های کلاسیک و بزرگ را دارند.
– ایجاد توانایی‌های لازم در آحاد مردم بمنظور کمک به هنگام بروز بلایا و حوادث غیر پیش بینی.
– کمک به دولت در امر سازندگی.

امنیت؛ ارمغان بسیج
مخالفت دشمنان با تحقق اندیشه‌های اسلامی، برپایی حکومت عدل را با مشکلات فراوانی روبه رو می‌کند، شیطنت‌ها و مزاحمت‌هایی که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد. نخستین گام برای گسترش مبانی دینی در کشور، ایجاد بستر مناسب و امنیت است. آرامش روانی و آسایش خاطر، عرصه را برای حاکمیت خدا و قانون او فراهم می‌‍‌آورد.
یکی از حیاتی‌ترین وظایف بسیج، حفظ امنیت کشور است. شرکت پرشور در جنگ تحمیلی، نمونه برجسته‌ای از حضور موفق بسیج در صحنه امنیت ملی بوده است. اکنون نیز نیروهای بسیجی با گذراندن دوره‌های گوناگون نظامی، خود را در برابر تهاجم دشمنان خارجی آماده می سازند.

واکنش‌های اضطراری بسیج
حوادث پیش بینی نشده مانند زلزله، سیل و توفان، هر ساله انسان‌های فراوانی را به کام مرگ می‌کشاند. گرچه اقدام برای پیش‌گیری، نخستین گام برای کاهش خسارت‌های ناشی از این حوادث است، ولی به امدادرسانی پس از وقوع این پدیده‌ها نیز نباید بی توجهی کرد. تجربه‌های تلخ گذشته که به از دست دادن هم میهنان‌مان در حوادث گوناگون به ویژه زلزله انجامید، زمینه‌ی حرکت مؤثر نیروهای بسیج در سراسر کشور شد.

آنان با آموزش شیوه‌های امداد و نجات و روش‌های پیش‌گیری و کاهش خسارت، آمادگی مردم را در برابر این حوادث، افزایش می‌دهند. هم اکنون ایران، یکی از سریع‌ترین کشورهای جهان در امدادرسانی به مناطق حادثه دیده است؛ چرا که نیروهای آگاه و هوشیار بسیج، در این برنامه نیز هم‌چون فعالیت‌های دیگر خود، موفق عمل کرده‌اند.

نقش بسیج به عنوان مدافع سلامت در دوران شیوع کرونا

در پی شیوع ویروس کرونا در اغلب استان‌های کشور، گروه‌های جهادی و نیروهای مقاومت بسیج پابه‌پای مسئولان و نیروهای نظامی به صورت خودجوش وارد میدان شدند تا با ویروس منحوس کرونا مقابله کنند.

از همان ابتدای ورود این ویروس بود که فضای مجازی غرق فداکاری جامعه‌ی پزشکی از جمله پزشکان بسیجی بود و به‌خاطر حساس بودن کار آن‌ها و جان‌فشانی برای حفظ سلامت مردم و جامعه به مدافعان سلامت نام گرفتند.

در این میان گروه‌های دیگری هم خودجوش برای سلامت مردم دست به کار شدند و با در نظر گرفتن اهمیت موضوع آمدند تا بار دیگر روحیه جهادی و فرهنگ بسیجی را برای نسل امروز معنا کنند.

در پی شیوع ویروس کرونا در اغلب استان‌های کشور، گروه‌های جهادی و نیروهای مقاومت بسیج پابه‌پای مسئولان و نیروهای نظامی به صورت خودجوش وارد میدان شدند تا با ویروس منحوس کرونا مقابله کنند.

ضد عفونی معابر شهری اقدام عملی و منطقی برای پیشگیری است و این کار مرتب از سوی متولیان سلامت مردم و با همکاری بسیج در سطح کشور صورت گرفته و استمرار خواهد یافت.

گروه‌های جهادی که شبانه‌روز پای کار هستند در امر پاکسازی، گندزدایی و ضدعفونی محیط شهری به یک ستون اصلی و تأثیرگذار تبدیل شده‌اند. در واقع گروه‌های جهادی پایگاه‌های مختلف بسیج به‌منظور حفظ سلامتی شهروندان در کنار مردم حضور دارند؛ خود را سپر بلای آنان می‌کنند تا مردم همچنان مانند روزهای عادی به زندگی ادامه دهند.

برای اینکه با گوشه‌ای از اقدامات گروه‌های جهادی بسیج آَشنا شویم، ضروری است به چند نمونه از آن‌ها اشاره شود.

نقش مهم سازمان بسیج سازندگی در بسیج گروه‌های جهادی

سازمان بسیج سازندگی با هدف استفاده از ظرفیت‌های مردمی، قرارگاه جهادی برای مبارزه با کرونا را تشکیل داد. در این قرارگاه از ظرفیت اقشار مختلف استفاده می‌شود و تا به امروز بسیج دانشجویی، بسیج اصناف، بسیج جامعه‌ی پزشکی و بسیج کارگری پای کار آمده‌ و خدماتی ارایه داده‌اند.

این قرارگاه بخشی از فعالیت خود را در حوزه‌ی خدمات درمانی متمرکز کرده و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی در این بخش فعالیت می‌کنند و در صورت اعلام نیاز ۳۰۰ بیمارستان، آماده کمک‌رسانی هستند.

هم‌چنین غرفه‌هایی را با عنوان غرفه‌های سلامت در برخی شهرها، راه‌اندازی شده که به ارایه خدمات مشاوره‌ی پزشکی و غربال‌گری می‌پردازند. هم‌چنین تعدادی از پزشکان این قرارگاه در مراکز تلفنی وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به مردم مشاوره‌های تلفنی ارایه می‌دهند.

افرادی که تخصص پزشکی ندارند و رشته‌ی تحصیلی‌شان چیز دیگری است، در حوزه‌ی تولید و توزیع اقلام پزشکی و بهداشتی فعال هستند و هم‌چنین به خانواده‌های مستعد کمک و رسیدگی می‌کنند.

رویکرد اصلی قرارگاه، کمک به عادی‌سازی شرایط و ایجاد امید در میان مردم است، لازم به ذکر است قرارگاه، مستقل اقدام نمی‌کند و تمام اقداماتش تحت نظر و با هماهنگی وزارت بهداشت است.