متن نامه‌ی رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به مقام معظم رهبری”مدظله العالی”

بسمه تعالی

محضر مبارک حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای «مدظله‌العالی»

رهبر معظم انقلاب اسلامی

سلام علیکم

احتراماً، با عرض تبریک پیشاپیش میلاد با سعادت ثامن‌الحجج حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(علیه‌السلام)، پیرو گزارش‌های تقدیمی قبلی و رهنمودها و پشتیبانی‌های بی‌دریغ حضرت مستطاب‌عالی، از میان ۶ پلتفرم تولید واکسن در ستاد اجرایی، موفّق شدیم مجوز مصرف واکسن کوو ایران برکت را با اتکا به دانش کاملاً بومی در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ اخذ نموده و جمهوری اسلامی ایران را به یکی از ۶ کشور تولید کننده‌ی واکسن کرونا در جهان تبدیل و خودباوری و اقتدار ملّی را در عرصه‌ی بین‌المللی آشکار نماییم.

نکته‌ی مهم در فرآیند توسعه‌ی دانش فنی واکسن‌سازی این است که در میان کشورهایی که واکسن مشابه تولید می‌کنند، مطابق اطلاعات موجود، بازدهی تولید به ازای هر لیتر در چین ۳۰۰ دُز و در بهاراتِ هند ۱۸۰۰ دُز در هر لیتر بوده لکن با همت و عزم جهادی دانشمندان جوان کشور، این بازدهی در واکسن برکت به ۳۵۰۰ دُز در هر لیتر رسیده است.

از سوی دیگر، به منظور تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت، دو خط تولید پیشرفته‌ی صنعتی در مد‌ت کمتر از ۶ ماه و با عبور از موانع متعدد بین‌المللی و تحریمی، راه‌اندازی شده که ظرفیت این دو خط مجموعاً بیش از ۲۵ میلیون دُز در ماه و ۳۰۰ میلیون دُز در سال خواهد بود. همان‌طور که در گزارش تقدیمی قبلی به استحضار رسید، میزان تولید تجمیعی این واکسن تا پایان شهریور ماه بیش از ۵۰ میلیون دُز خواهد بود.

خبر مهم دیگر این‌که در سایر مسیرهای ۵ گانه مشتمل بر واکسن DNA(مشابه واکسن تولیدی شرکت اینوویو آمریکا)، mRNA(مشابه واکسن تولیدی شرکت‌های مدرنا و فایزر آمریکا)، پروتئین نوترکیب(مشابه واکسن تولیدی شرکت نووکس آمریکا)، ویروس نوترکیب سرخک(مشابه واکسن تولیدی انستیتو پاستور فرانسه) و واکسن بر پایه‌ی سلول‌های بنیادی(فاقد مشابه خارجی)، مطالعات پیش‌بالینی مدلِ حیوانی با موفقّیت سپری شده و مستندات لازم جهت اخذِ مجوز تستِ انسانی به وزارت بهداشت ارسال شده است. نکته‌ی دیگر این‌که، خط تولید مورد نیاز برای تولید واکسن DNA آماده شده و ایجاد خط تولید انبوه واکسن‌های mRNA، پروتئین نوترکیب و ویروس نوترکیب در دست اقدام می‌باشد.

این‌جانب این موفقّیت عظیم را به محضرِ حضرت ولی‌عصر(عج)، حضرت مستطاب‌عالی و آحاد ملت بزرگ ایران تبریک عرض می‌نمایم. بی‌شک این دستاورد بزرگ بدون عنایت خداوند متعال و دعای خیر حضرتعالی و تلاش و همت جوانان نخبه و جهادی این مرز و بوم میّسر نمی‌گردید.

بر خود لازم می‌دانم از رهنمودها و پشتیبانی‌های بی‌دریغ دفترِ حضرت‌عالی، کلیه‌ی محقّقین و دانشمندان جوان کشور، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاران پر تلاش ایشان، اساتید و محقّقین کارآزمایی بالینی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی، تأمین‌کنندگان و کارخانجات تولید کننده‌ی تجهیزات و مواد اولیه‌ی دارویی، شرکت‌های دانش‌بنیان و نیز فرزندان خستگی‌ناپذیر حضرت ‌عالی در ستاد اجرایی که در طول این مسیر پر فراز و نشیب با روحیه و عملکرد جهادی، برگِ زرّین دیگری را به کارنامه‌ی پر افتخار انقلاب اسلامی افزودند، تشکر و قدردانی نموده و از حضرت‌عالی التماس دعای خیر دارم.

محمّد مخبر

۲۵ خرداد ۱۴۰۰

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *