شهید مصطفی احمدی روشن

شهید مصطفی احمدی روشن در ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۸ در روستای سنگستان استان همدان متولد شد. پدر وی راننده‌ی مینی بوس بود و در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران سال‌های بسیاری را به مبارزه با دشمن بعثی پرداخت.
وی تحصیلات خود را در زادگاه خویش آغاز کرد. دوره‌ی تحصیلی راهنمایی را با رتبه عالی از مدرسه‌ی خیام همدان فارغ التحصیل شد و به دبیرستان ابن سینا رفت. شهید احمدی روشن هشتاد و پنجمین شهید دبیرستان ابن سینای همدان است.
پس از آن نیز در آزمون سراسری سال ۷۷ شرکت کرد و وارد دانشگاه صنعتی شریف تهران شد و سپس در سال ۸۱ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.
وی دانش آموخته‌ی رشته‌ی مهندسی پلیمر از دانشگاه صنعتی شریف بود. شهید احمدی روشن با سن پایین حدود ۳۲ سال، دارای مقالات متعدد علمی در رشته پلیمر بود.

وی در سال ۱۳۸۰ و در دوران تحصیل خود در این دانشگاه در پروژه‌ی ساخت غشاهای پلیمری برای جدا‌سازی گازها که برای اولین بار در کشور انجام می‌شد، همکاری داشت.
او هم‌چنین دارای چندین مقاله ISI به زبان‌های انگلیسی و فارسی بود و در زمان شهادت دانشجوی دکترای دانشگاه صنعتی شریف و از نُخبگان این دانشگاه به شمار می‌رفت که مسئولیت معاونت بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز را نیز به عهده داشت.
به گفته‌ی دوستانش وی شخصی ولایت‌مدار و از شاگردان آیت الله خوشوقت استاد اخلاق تهران بود. شخصی شوخ و باصفا و در عین حال مدیری جدی و قاطع. سرانجام این مرد الهی در ۲۱ دی ۱۳۹۰ پس از خروج از منزل توسط مزدوران تروریست به درجه‌ی رفیع شهادت رسید. از شهید احمدی روشن یک فرزند به نام «علی» به یادگار مانده است. یادش گرامی باد.