شکل‌گیری مدافعان حرم

مدافعان حرم در واکنش به حمله‌ی گروه‌های تندرو تکفیری به سمت حرم حضرت زینب(س) شکل گرفت. ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲، گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره شاخه‌ی القاعده در سوریه، علاوه بر نبش قبر حجر بن عدی، تهدید به تکرار این اقدام در حرم حضرت زینب(س) کرد. سید حسن نصرالله، در اولین واکنش‌ها، ضمن آن‌که حمله به حرم حضرت زینب(س) را دارای پیامد‌های بسیار خطرناک دانست، از کسانی سخن گفت که در حال دفاع از حرم حضرت زینب هستند و در این راه به شهادت‌ می‌رسند.
تشکیل تیپ ابوالفضل العباس در عراق، و اعزام به سوریه برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) هم اقدامی بود که در بهمن ۱۳۹۱ رخ داد، اما استفاده از عبارت «مدافعان حرم»، اواخر اردیبهشت ۱۳۹۲ش در رسانه‌های ایرانی و فارسی‌زبان رایج شد.
به تدریج، پایگاه‌های مختلف و برخی نهاد‌های رسمی و غیررسمی، برای ثبت‌نام از علاقمندان به حضور در سوریه و دفاع از حرم‌های اهل بیت، تشکیل شد. و تیپ هایی از آزادگان و حق خواهان جهان از ایران و کشورهای اسلامی تحت عنوان تیپ فاطمیون(س)و… مهیای کارزاری طولانی و حماسه ساز شدند. که در این دفاع جانانه شهدای گرانقدری تقدیم انقلاب اسلامی کردند. از جمله:

شهدای مدافع حرم

 شهید محسن حججی

شهید محسن حججی در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۷۰ در شهرستان نجف‌آباد به دنیا آمد. او از سال ۱۳۸۵ وارد فعالیت‌های فرهنگی شد و در سال ۱۳۹۱ ازدواج کرد، ثمره‌ی ازدواج محسن پسری به نام علی است. شهید حججی از نیرو‌های لشکر زرهی ۸ نجف اشرف و از نیرو‌های فعال مؤسسه شهید احمد کاظمی بود. این شهید والامقام ۲۵ ساله بود که در روز دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ در منطقه‌ی مرزی عراق و سوریه طی یورش داعش، اسیر و دو روز بعد از اسارت (چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶) در سوریه به درجه رفیع شهادت نائل شد. پیکر مطهر شهید حججی پس از گذشت بیش از ۵۰ روز از شهادتش وارد میهن اسلامی شد.

 سردار شهید حسین همدانی

حاج حسین همدانی معروف به ابووهب در بیست و چهارم آذرماه سال هزار و سیصد و بیست و نه در آبادان متولد شد سردار شهید حسین همدانی از اعضا و بنیانگذاران سپاه همدان و کردستان بود و از سال ۱۳۵۹ در دفاع مقدس شرکت داشت. وی همچنین از فرماندهان منطقه عملیاتی «بازی دراز» در جبهه‌ی کرمانشاه بود.
مدتی فرمانده‌ی لشکر انصار الحسین (ع) همدان شد. شهید همدانی همچنین جانشین قرارگاه امام حسین (ع) و مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بوده است. روزنامه‌ی وال استریت‌ژورنال درباره‌ی سردار همدانی نوشت: ژنرال همدانی یکی از فرماندهان نخبه‌ی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و او به عنوان افسر سپاه پاسداران اعلام خدمت داشته است. شهید همدانی یک متخصص در نحوه‌ی رزم عملیات نیرو‌های منظم با شبه نظامیان است. سردار همدانی در ۱۶/۷/۱۳۹۴ در سوریه (حلب) به شهادت رسید.